Caribisk aften på Roskilde Havn lørdag d. 10. juni 2023

Noget du ikke må gå glip af

Salsa Latina sørger lørdag d. 10. juni 2023 for, at Roskilde Havn syder af tropisk stemning, når vi omdanner den til en Caribisk oase, hvor livebandet Grupo Candela danner rammen om en fantastisk salsafest.

Kom og vær med til denne fantastiske Caribiske aften, hvor du kan snuse til de forførende latinamerikanske rytmer og drømme dig til fjerne himmelstrøg. Roskilde Havn vil syde af caribisk stemning og danseglade mennesker. Roskilde Havn – der findes ikke bedre sted.  

Spisebilletter er til salg på Salsa Latinas hjemmeside. Efter kl. 21 er der fri entré, og alle Roskildegensere er velkomne til at kigge forbi og få sig en svingom til live musik fra banded Grupo Candela, der spiller autentisk dansemusik fra Den Dominikanske Republik og Cuba med afstikkere til resten af Latinamerika. En swingende cocktail af lige dele Bachata, Son og Salsa, måske krydret med lidt Kizomba. 

Program

Kl. 18:30 - 20:30: Indgang med spisebillet: Menuen er caribisk gryderet med ris og tilbehør + dessert. 

Kl. 20.30: Danseshow efter middagen
Kl. 21:00 - 24.00: Fri entre - Fri dans til live musik fra banded Grupo Candela.
Kl. 24:00: Slut – Hjælp gerne med oprydning 

Alle arrangementer er drevet af frivillige kræfter, så hjælp os med at rydde op efter dig selv. Alle er velkommen til at feste med os. Der er gratis entre efter kl. 21.

Arrangement er støttet af Roskilde Kommune og Roskilde havneforum

Køb din billet her

Bandet - Grupo Candela

Ana Palma (Panamá)
sang Alex Sales (Perú)
guitar Jørn Nagel (DK)
Laud, Guitar, Violin Ulrik Hindø (DK)
Bas Kim Adrian(DK)
Timbales Juan Carlos, (México) Cong